Hamatora The Animation – recenze dlouhá

 

hamatora

Hamatora The Animation 1

Ahoj, zase vám přináším nějakou tu recenzi. Na tohle anime jsem se dodívala teprve před třemi dny, tak by asi bylo lepší dát sem recenzi, než všechno zapomenu :D

Info:
Anime je podle mangy Hamatora od autorů Kitajima Yukinori (příběh) a Yuuki Kodama (kresba). A na neznámo kdy se chystá druhá série.

Takže, rozhodně se jedná o fantasy anime. Dočkáte se poměrně hodně zajímavých soubojů, ale žádný není nijak dlouhý, že by se nějak zuřivě mlátili, to fakt ne. Jinak jedná se trochu i o detektivku (původní záměr byl asi detektivní a fantasy, ale v tomto ohledu tady opravdu moc vyšetřování a pátrání není.). Najdete i dostatek lehčí komedie. (Jedna scénka mě pomalu dohnala k slzám T_T)
Hodně lidí na toto anime nadává, a to převážně ti, kteří četli mangu. Prý je v této sérii opravdu hodně fillerů na to, jak je krátká… Popravně já z mangy nepřečetla ani stránku, takže opravdu nevím, ale jakožto člověk, který viděl jenom anime, mi tam nic divného nebo fillerovského nepřipadalo a příběh jel zhruba ve stejném tempu a nijak extra uspěchaně.
Velké plus tohoto anime je určitě systém speciálních schopností. Kdo viděl Darker Than Black, tak tady to funguje více méně na stejný styl. Schopnosti se říká „Minimum“ a od toho „Držitelé Minima“. Jedná se o lidi, kteří mají nějakou speciální schopnost (pouze jednu) a pro její použití musí splnit nějakou podmínku. Narozdíl od Darker Than Black jsou ale zdejší podmínky o hodně mírnější (žvýkání žvýkačky, sundání brýlí, nasazení sluchátek + lusknutí, …). (Hlavní postava má božííííí schopnost!! <3 ) Při použití těchto schopností se navíc celé okolí podivně zabarví (působí to skoro jak nějaká jiná dimenze :D).
Ze začátku anime více méně postrádá nějakou zvláštní pointu a vy si říkáte, že o nic vážnějšího asi nepůjde, ale to se pletete. Stane se poměrně dost věcí a musím říct, že dvě scény mě naprosto šokovaly (a to jako fakt hodně).
Zajímavá je atmosféra, kterou toto anime vydává. Jedná se o takové veselejší dílo, za kterým se ale kdesi schovává tragédie a utrpení, což já osobně mám ráda. Názor, že ti slabí jsou chudáci, kteří musí být spaseni mě místy trošku štval, ale na druhou stranu názor, že ti příliš silní jsou na tom stejně, už se mi líbil více. Člověk si totiž ani pořádně neuvědomí, že ti silní géniové můžou být osamocení a neschopni najít smysl života.
Řekla bych, že anime je poměrně originální a přitom je to i smíchanina hned několika prací.
Počet dílů první série je 12. CZ/SK překlad anime můžete najít buď u NGFailsub nebo NeoExorcist (ale tam nevím, jak na tom s překladem jsou, zatím mají jeden díl).

HamaPříběh:
V tomto světě existují speciální lidé, „Držitelé Minima“, kteří jsou schopni určitých malých zázraků. Pro výchovu těchto jedinců existuje dokonce i speciální akademie ukrytá před normální společností. Naoko totiž působí jako normální škola, ale ve skutečnosti uvnitř děti podstupují řadu testů na rozvíjení jejich schopností. Spousta dětí odpadne a jen velice málo jich to zvládne až k absolvenci, ale pokud to dokážou, mají zaručené vysoké postavení ve společnosti.
Hamatora je název zvláštní agentury. Její členové jsou Držitelé Minima, kteří odmítli dostudovat na akademii a berou různé zakázky od lidí. Většinou jde o takové, které policie buď sama nezvládne nebo nepřijme. Jedná se o „pět“ členů agentury, z toho pracují čtyři a to ve dvoučlenných týmech. Hlavní postava, Nice, je naprosto bezstarostný a vezme prakticky jakýkoliv bezcenný případ, díky čemuž si není schopný vydělat ani na jídlo. Dokonce mu ani nevadí využívat své schopnosti na veřejnosti, i když je to vlastně zakázané a nejen to, využívá je z naprostých triviálních důvodů (chycení padajícího jídla, či kočky, která mu něco ukradla). Jejich bezstarostný život se však začne pozvolna měnit, když se začnou dít podivné věci. Objeví se sériový vrah, který zabíjí pouze Držitele Minima a navíc obyčejní lidé, kteří by neměli mít žádné schopnosti, je mají. Ale kdo vlastně tahá za nitky a jaký je jeho cíl?

Animace:hamatorra
Tak kresba se mi tady rozhodně líbila. Pěkně udělané postavy i okolí. Ze začátku mě trochu překvapilo jiné zabarvení okolí při používání schopností, ale zvykla jsem si. Dokonce ani krve se nebáli, což je taky rozhodně velké plus. Nemám žádné zvláštní výčitky.

 

 

Hamatora 1Postavy:
Charaktery postav jsou zajímavé. Více méně vážně každá postava tam má dobře propracovanou povahu. Obzvlášť zbožňuji povahu hlavní postavy (Nice je prostě borec <3 ).  Byly tam postavy, u kterých jsem si říkala, že mohly dostat více prostoru, ale tak na 12 epizod zase tolik místa není. Tak snad v další sérii :)

 

Hudba:
Podle mě je celkem úspěšná. V průběhu dílů hrála nějaká hudba neustále tak 75-95% času. Díky tomu se mi ale taky žádná hudba na ukázka nepodařila najít na youtube, takže když tak se musíte podívat sami :D OP i ED se mi líbí, i když ani jeden není nějaký top, co by se mi vryl do paměti, tak jsem je nepřeskakovala. No, posuďte sami.

Opening:

Ending:

Závěr:
Nemůžu říct, že tohle anime bylo bezchybné, ale mě bavilo. Upřímně se divím, proč nemá aspoň trochu lepší hodnocení na MyAnimeList, ale tak to budou zase asi nespokojené názory těch, co četli mangu. Mě to zaujalo hned první epizodou. Dost lidí taky bylo zklamaných jakým směrem se pak anime odebralo, ale třeba mně zahráli na celkem správnou notu. Moje hodnocení je 8/10. Pro ty, co nečetli mangu a mají rádi nějaké zvláštní schopnosti, komedii, drama a nějaký fajný zvrat, tohle anime je pro vás, tak se koukněte ;)

Tady se můžete kouknout na současné světové hodnocení tohoto anime (vpravo nahoře je Ranked a číslo) MAL – Hamatora 1 , MAL – Hamatora 2