Shion no Ou – recenze dlouhá

 

Shion.Yasuoka.full.152243
Shion no Ou

Tak jsem se rozhodla napsat další recenzi. Na anime jsem dokoukala tak před 3 dny, proto jsem si řekla, že to sem dám raději co nejdříve :)

Info:
Anime je podle stejnojmenné mangy od autorů Katori Masaru (příběh) a Ando Jiro (kresba).

Žánry jsou hlavně drama, detektivní, možná trošku thriller/psycho.
Celé anime se odvíjí kolem hry shougi, což jsou japonské šachy. V průběhu anime nejsou zrovna nějak vysvětlená pravidla, takže jediné, co je mi po zhlédnutí jasné, je fakt, že musíš porazit nepřátelského krále :D Tady ale upřímně na pravidlech zas tak nezáleží, protože ostatní postavy ti sami komentují, jestli to byl dobrý tah nebo ne. :D
Musím říct, že tohle anime má hodně dobrých stránek. Hlavní postava nemůže mluvit, takže jen občas něco napíše do bločku. Fakt, že je to 13letá holka, která zažila v dětství obrovské trauma a ze všech sil se snaží sama bojovat ji hned odlišuje od spousty typických hlavních postav v anime. Jsou jí dělány kruté naschvály a žertíky  a taky dostává výhružné zprávy. Prostě to rozhodně nemá lehké.
Taky je to jedno z mála anime, které mě takhle dostalo… Jako vážně. Více méně celý příběh se odvíjí kolem vraždy před 8 lety a já jsem se 3x spletla s vrahem. Vždycky to už už vypadalo, že jsem konečně objevila vraha a zase se celý příběh otočil Q_Q Kdo vraždu doopravdy spáchal se mi teda podařilo zjistit až nějak 3 díly před koncem série :/
Útržky z minulosti jsou vážně zajímavé a celou dobu jsem chtěla vědět více a taky mě pak dost zajímal i vražedný motiv.
Taky bylo povedené střídání mezi veselými chvilkami anime a těmi temnými.
Několik postav mě zmátlo svojí důležitostí a naopak některé postavy, od kterých jsem čekala hodně, tam byly skoro do počtu. Opravdu mě to anime dokázalo několikrát vyvést z míry nějakou nečekanou událostí.
Jinak počet dílů je 22, CZ/SK překlad najdete asi u Macabre Devils. (Jedna překladatelka od nich na tom začala tak před týdnem pracovat)

shion-1bPříběh:
Když měla Shion 5 roků, přímo před očima jí byli zavražděni rodiče a ona šokem ztratila schopnost mluvit. Poté si ji k sobě vzali na výchovu známí jejích rodičů a její nový otec ji začal učit hru Shougi. Teď, když má Shion 13 roků, konečně začíná v shougi bojovat na profesionální úrovni. Jenže jak slavnější se Shion stává, tím více se začíná zjišťovat o její minulosti a Shion samotná si pomalu uvědomuje, že temné sny jsou útržky vzpomínek na zapomenutou vraždu a samotné shougi ji z nějakého důvodu dovádí k vrahovi.

Animace:
Řekla bych, že kresba je průměrná. Není tam nic, co by se mi zdálo nějak divné, ale ani nic moc, co by mě nějak extra zaujalo. Prostě jasný průměr. :)
Postavy: shion-1a
Proti postavám hádám nic nemám. Některé mě dokázali perfektně přehrát. Ten fakt, že jsem celou dobu netušila, kdo ten vrah může být, akorát poukazovalo na kvalitní zpracování charakterů. Hlavní postava ok, trošku mě naštvalo její chování možná tak 2x za celou sérii a to je vážně nic. Další důležité postavy taky dobré. Ayumi je super. Satoru je skvělý <3 Trochu mi nesedla asi jedna postava, Saori, ale takhle je to více méně u všech anime :)

Hudba:
Dokonce si živě vybavuje jeden OST, což se mi moc často nestává. V průběhu dílů byla hudba dobrá akorát snad všechny písničky byly typu klasiky, no :D OP a ED jsou úplně rozdílné, ale oba dva se mi svým způsobem fakt líbili. No, nemám nějaké námitky, však to zvažte sami ;) :

Opening:

Ending:

Nějaký OST:

Závěr:
Mně se tohle anime líbilo. Když jsem se na něj začala dívat, nečekala jsem, že mě tolik zaujme :) Všech 22 dílů jsem zkoukla za dva dny. Možná mohli trošku rozvést více to shougi, protože na to, kolik jsem tam viděla zápasů, jsem se fakt žádná pravidla nenaučila :D Uvažovala jsem nějakou chvíli nad hodnocením, bylo to něco mezi 8-9/10, ale protože mě to anime dokázalo tak doběhnout, dala jsem hodnocení 9/10. Doporučuju všem, co mají rádi nějaké drama a detektivky (i když já sama detektivky zrovna v oblibě nemám :D )

Tady se můžete kouknout na současné světové hodnocení tohoto anime (vpravo nahoře je Ranked a číslo) MAL – Shion no Ou