One Piece – recenze dlouhá

7826_one_piece

One Piece

Další recenze se bude týkat slavného anime One Piece.

Info:
One Piece je podle stejnojmenné mangy, kterou tvoří mangaka Oda Eiichiro, a která patří mezi nejpopulárnější mangy světa stejně jako třeba Naruto. Manga One Piece vychází ve slavném manga časopise Shonen Jump, kde se díla zaměřují převážně na kluky (holky si však taky přijdou na své).

One Piece (OP) se vztahuje více méně na všechny věkové kategorie (asi až na starší lidi). Najdete v něm komedii, akci, drama, boje, něco málo z tragédie, dobrodružství, fantasy, akorát romantiku tady hledat opravdu nemůžete, protože té je tady minimum.
Oproti anime jako Naruto nebo Bleach má OP vážně málo fillerů (ale podepisuje se to na protáhlosti příběhu).
Plus tohoto anime (mangy) je rozhodně v systému zvláštních schopností. Tady totiž nejsou žádná kouzla ani nic podobného, ale vzácná Ďáblova ovoce a každé ovoce je naprosto jedinečné a má jinou schopnost. Oheň, blesk, rozdělování se, zemětřesení, led, láva, temnota, světlo, přeměna na zvíře, ovládání duší, možnost oživení se… Je prostě spousta schopností a jeden člověk může sníst pouze jedno ovoce a mít tedy jedinečnou schopnost, kterou mu nikdo jiný nemůže vzít. Nevýhodou takového ovoce je však fakt, že nemůžete plavat. Jakmile se totiž dostanete do mořské vody, opustí vás síly a vy se utopíte, ať už jste jinak jakkoliv silní.
Naopak mínus tohoto anime bude určitě kresba. První díly vyšly už v roce 1999, takže se není úplně čemu divit, ale i tak je kresba dost špatná.
One Piece může být dobré anime pro lidi, kteří už mají dost toho, jak se všechno podaří jenom když v ně věří přátelé (Fairy Tail) a že všechno půjde, když se snaží (Naruto). Tady hlavní postava prohraje a klidně i dvakrát proti stejnému nepříteli, častokrát je na pokraji smrti a bez pomoci by opravdu umřela, a ne vždy se jí podaří zachránit všechny, na kterých hlavní postavě záleží. One Piece opravdu není pohádka, jak se na první pohled zdá a dokáže i rozbrečet.
Prvních zhruba 50 dílů je opravdu slabých (hlavně kvůli kresbě) a vy se musíte více méně nutit se je zhlédnout (to byl i jeden z důvodů, proč jsem One Piece prvně nenáviděla). Jakmile se však dostane k takovému 50. dílu, zjistíte, že to nedokážete pořádně vypnout, protože i přes kresbu vás naprosto vtáhne děj.
V současné době je přes 700 dílů a anime i manga stále vycházejí (a určitě ještě dlouho budou).
Online s CZ/SK titulky se můžete na některé díly podívat tady (stále je průběžně dodávají) nebo tady (jen několik dílů) nikde jsem to online nenašla celé, ale ke stáhnutí CZ/SK byste měli najít všechny díly zde.

 

One-Piece-Ship-LARGEPříběh:
Před dvaceti lety byl popraven Král pirátu, Gold Roger. Na popravišti však jeho poslední slova byla: ,,Moje poklady? Pokud je chcete, vemte si je. Hledejte! Nechal jsem to tam všechno!“ Tahle slova odstartovala Velký věk pirátů. Lidé z celého světa vyplouvají na moře, aby získali ten obrovský poklad.
O několik let později, na jistém ostrově, pirát jménem Shanks zachrání život jednomu chlapci, který omylem snědl Ďáblovo ovoce a stal se z něj gumový muž.  Ten chlapec byl Monkey D. Luffy (hlavní postava). Když Shanks spolu se svou posádkou opouštěli ostrov, Luffy mu oznámil, že najde onen bájný poklad One Piece a stane se Králem pirátů. Shanks mu na stvrzení slibu daroval svůj sláměný klobouk se slovy, že až se stane velkým pirátem, ať mu ho přijde vrátit.
Když má Luffy 17 roků, konečně se vydává na svou plavbu plně odhodlaný, že se stane Králem pirátů. Musí si sehnat posádku, loď… (Jenže to by to nebyl Luffy, aby se nedostal do problémů a nešťastnou náhodou neskončil zavřený v sudu, který si volně plul mořem. :D )
První osoba, kterou získá do své posádky, je Zoro, zdatný šermíř; a tím konečně začíná pro Luffyho pravé dobrodružství. Jenže to Luffy ani netuší, jak moc takovou plavbu podcenil a brzy zjišťuje, že bez riskování svého života to prostě nikam nedotáhne. V průběhu prvních 50 dílů dostane Luffy svůj první „hledaný list“ a od té doby po něm jsou i mariňáci.

Několik prvních epizod (zhruba 50) se týká získání lodě, nabírání prvních členů posádky a vypráví o jejich jednotlivých životech.
Celý příběh se táhne opravdu dost pomalu a na jeden příběhový arc (jeden ostrov) se může vztahovat klidně i 60 dílů, takže když vás zrovna nějaká část příběhu příliš nebaví, musíte si ji celkem dlouho vytrpět.

Animace:4600839_l4
Jak už jsem se zmiňovala o kresbě, tady na obrázku máte ukázku hlavní postavy. Můžu vám říct, že tenhle obrázek je ještě dost mírný, protože jsou tam i části, kdy si prostě říkáte: Co má ta postava špatně s očima?! Co to má s rukou?! atd.
Ale anime začíná v roce 1999 a věřte, že do dnešní doby se kresba opravdu strašně zlepšila. Kdybyste se podívali na nějaký první díl a nějaký nový, tak skoro neuvěříte té změně (ale za 14 roku trvání série se ani není až tak čemu divit).
Schválně jsem na ukázku zkusila najít trochu pozdější obrázek hlavní postavy, ať můžete porovnat. Jak vidíte, rozdíl je opravdu zřejmý. (Druhý obrázek je někde mezi díly 400-500)

images (1)

 

 

 

 

 

 

 

Postavy:
Postavy jsou jedna z věcí, které jsou vážně povedené. Luffy může některým lidem ze začátku trochu lézt na nervy (mě taky prvně vadil), ale po pár dílech zjistíte, že má ve skutečnosti opravdu dobře propracovaný charakter a brzy si ho oblíbíte. Ostatní postavy však taky nebyly opomenuty a všechny do příběhu dokonale sedí a jsou originální. Jejich reakce vždycky pasuje k jejich povahám a nenajdete tady žádné falešně vypadající pocity (až na pár mírně přehnaných scén)

 

Hudba:
K hudbě toho není moc co vytknout. Určitě jsem slyšela už lepší, ale ani náhodou není špatná. U Op (opening budu psát s malým „p“, aby se nepletlo s názvem anime) je trochu špatné, že jednu písničku tam uslyšíte třeba ve třech různých verzích. Op se taky střídají opravdu málo, ze začátku i po až 60 epizodách, později i zhruba po 30. Op v One Piece jsou docela originální v tom, že většinou trvají přes dvě minuty. Tyhle dlouhé Op však nejsou na úkor dílu, ale naopak One Piece pak nemá ending. Tato změna (zrušení ED a prodlužení Op) proběhla někdy po dílu 250, do té doby to bylo jako u jiných anime. Jinak OSTy jsou podle mého názoru dobré.

1. Opening:

1. Ending:

Náhodný OST:

Jinak můj nejoblíbenější Opening :D (Op 11 – pozor, jsou tam spoilery!!! Kdo nechce spoilery, ať nekouká):

 

Závěr:
One Piece je opravdu propracovaný. Vážně zbožňuju ten systém schopností (Ďáblova ovoce), je naprosto geniální. OP je pro ty, kteří chtějí komedii a pořádné boje a taky něco, co jim nějakou dobu vydrží (přece jen 700+ dílů není málo). Na druhou stranu to moc nedoporučuji lidem, kteří nemají trpělivost, protože příběh jde vážně celkem pomalu (někdy to není na škodu). Dále se musíte připravit, že počáteční kresba opravdu není dokonalá (možná se některým jedincům náhodou bude líbit, ale všude možně jsou na ni spíš negativní názory), ale nebojte, časem se to vážně zlepší. Do OP se dá poměrně snadno vžít a může to být chvílemi naprostý odpočinkový kousek a chvílemi tam jde o život (někdo tam bohužel i vážně zemře T_T). Každopádně, opravdu to není taková pohádka, jak se zdá.
Moje hodnocení je 9/10. 10/10 jsem prostě dát nemohla, kvůli tomu protahování a některým trochu nezajímavým pasážím.

Tady se můžete kouknout na současné světové hodnocení tohoto anime (vpravo nahoře je Ranked a číslo) MAL – One Piece