Pupa – recenze

 

Pupa

Pupa

Tak přináším další recenzi. Anime je kraťoučké, takže celkem krátká bude i recenze :)

Info:
Anime je uděláno podle stejnojmenné mangy od autorky Sayaka Mogi.

Takže… Tomuhle anime se říká short/marathon anime. Jedná se totiž o typ, kdy jedna epizodka je tak krátká a nic z ní nemáte, že je lepší počkat si, až vyjdou všechny díly a pak si je dát jako maratón všechny naráz.
Díl má přesně 4 minuty, z toho jednu zaberou OP s ED, takže vcelku má příběh jen 3 minuty. Věřte, že za pouhé tři minuty se fakt nic nestihne udělat. Díky tomu je každý díl o něčem jiném, i když na sebe „prý“ navazují…

Pupa mangaManga Pupa je hororová.  Už tady na obrázku z mangy to jde snad poznat. Ale anime je chabý pokud o horor a thriller. Většinou, když se udělá anime podle mangy, tak se celkově zlepší její hodnocení… Tak jak je možné, že po tomhle „anime“ manga klesla snad o více než 1000 míst? O_o Není to tak, že by manga byla nějak dokonalá (7500 v žebříčku podle MALu), ale opravdu… tohle anime je celkem katastrofa. Vážně chápu, že short anime jsou slabé na příběh, ale tenhle kousek je slabý na všechno. Jen občas jsem si řekla „zajímavé“, ale to bylo spíš na hlavní nápad mangy, než na anime samotné.
Nápad je vážně zajímavý – nějaký virus, díky kterému byli dva sourozenci přeměněni na zrůdy. Ale tady nastává taky problém. Nějak v prvním díle je řečeno, že hlavní hrdinka byla infikovaná, když přišla do styku se zvláštním druhem motýla… U konce série je zase naopak řečeno, že se už narodila jako zrůda. Tak jako čemu máme pak věřit?
A taky… vy co máte sourozence… Dokážete si představit vztah: Sestra, šílená lidožravá zrůda a oproti tomu starší, ochranářský bratříček, který se nadlidsky rychle regeneruje. A samozřejmě, jak jinak, statečný bratříček nechává svou sestru krmit se na jeho vlastním mase (ano, záběry, kdy ho doslova okusuje tam jsou poměrně časté).
Celkový počet dílů je 12. Ale tady vážně měli zvolit buď pořádnou sérii nebo nějaké jedno či dvě OVA s normální délkou.

 

Příběh: Pupa 1
Sourozenci Yume a Utsutsu mají opravdu dobrý vztah. Kvůli rodinným problémům se vždy spoléhali jen na sebe a společně se protloukali životem. Avšak jednoho krásného dne, když jdou ze školy domů parkem, něco se zvrtne a Yume se změní na obrovskou nestvůru a začne trhat na kusy všechno živé, co najde. Její zoufalý bratříček se ji snaží zastavit, avšak Yume, neschopná myšlení, se zakousne i do něj. Když se pak vrátí do lidské podoby a truchlí, že zabila svého milovaného sourozence, vyjde najevo, že Utsutsu má neobyčejné regenerační schopnosti a kusy těla mu zase narostly.
Sourozenci se následně dozvídají, že za všechno může virus Pupa. A když chce určitá organizace odnést nebezpečnou Yume pryč, její bratříček se jí zastane, že prý se o ni zvládne postarat. Tak vznikl podivný vztah, kdy se Yume kdykoliv a kdekoliv (klidně i ve škole) začne krmit na mase svého bratra, který jenom naříká a sténá, zatímco je rád, že jí může pomoct…

Animace:
Kresba okolí je místy taková… hmm… zašlá? Prostě taková nevýrazná, jako by to bylo nakresleno ručně a ne na počítači. Naštěstí tady je to uděláno naschvál, takže to nepůsobí tak hrozně. Postavy jsou kupodivu vážně pěkné. (Aspoň něco)

Pupa 2Postavy:
Příběh je z pohledu Utsutsu, takže jakoby „vypráví“ hlavně on. Sám o sobě je to ale dost nudná postava a jeho činy a myšlenkové pochody opravdu nechápu (I když jsi „nesmrtelný“, tak přece nenecháš svou sestru, aby se na tobě zaživa krmila a ještě se pak neusmíváš nad jejím spokojeným výrazem, ne?!). Yume je na tom ještě hůř. Snad v životě jsem ještě neviděla tak bezcharakterní hlavní postavy, které jsou do toho příběhu prostě strčeny, protože nějaká ta postava tam hold být musí. Ostatní postavy… Byly tam ještě asi tři, o kterých bylo něco řečeno, ale upřímně už po týdnu si je nepamatuju.

 

Hudba:
Ani si teď nevybavuju, jestli tam byly nějaké OST. I kdyby, tak na YT jsem stejně nic nenašla… Na druhou stranu OP a ED spolu s kresbou jsou na tomto jediné dobré věci. Sice je blbost mít OP i ED v anime, které už tak má díl jen 4 minuty, ale tak… nikdy jsem je nepřeskočila.

OP & ED:

Závěr:
Tohle anime doporučuju možná lidem, kteří se fakt nudí. Jako nic ve zlým, ale běžte se raději podívat na něco duchaplného. Ale tak těch 12 dílu mi sebralo zhruba 3/4 hodinky, takže takový čas se dá obětovat… Ale jak říkám, jediné dobré věci jsem shledala OP a ED + celkem animaci. Nakonec jsem tohle anime hodnotila 5/10, ale věřte, že stejně tak, jako skoro vůbec nedávám 10/10, tak hodnocení pod 5/10 taky nedávám (300 anime zhlédnuto, ale jen 4x 5/10 a 2x 4/10 hodnocení), takže jsem na tenhle kousek byla dost mírná.

Tady se můžete kouknout na současné světové hodnocení tohoto anime (vpravo nahoře je Ranked a číslo) MAL – Pupa