Air – recenze dlouhá

misuzu

Air

Tak první obsáhlá anime recenze je tady. Anime se jmenuje Air :)

Info:
Air pochází ze série smutných/tragických anime. Stejně jako jeho podobné (Kanon, Clannad, Angel Beats) nenechá na konci jediné oko suché. Jeho předchůdce je stejnojmenná novela od slavné společnosti Key.

Oproti ostatním anime tohoto typu je však Air o dost složitější. Mnohem méně se zaměřuje na komedii (ale i tady z ní něco najdete), ale spíše se motá v příběhu. Propracované příběhy jsou sice u anime dobré, ale tady to způsobilo i trochu opačný účinek, protože většina lidí se v tom prostě zamotá. Viděla jsem tento kousek už dvakrát (teď a před 3 lety) a pořád mám pocit, že mi něco uniká… Musíte prostě dávat pozor, protože začátek anime sice dává pocit poklidného každodenního života, ale brzy vám dojde, že tady něco nehraje.
Jinak o dramatičnost se bát nemusíte… najdete alespoň tři scény, které vás rozbrečení nebo alespoň zvlhčí oči T_T
Počet dílů anime je 13, ovšem 13. díl je pouze sestříhaná rekapitulace a nic nového v něm nenajdete, proto se obecně udává počet dílů 12. V samotném dvanáctém díle je i napsáno Poslední epizoda. Tu třináctou doporučuji vynechat :) Anime vyšlo v roce 2005.
Online s českými titulky toto anime můžete najít na stránce Shirai.cz

 

air-anime_00348154

Příběh:
„Osamělá dívka s krásnými bílými křídly… Létá nad mraky, trpí pod kouzlem kletby a nezmůže nic, než z výšky pozorovat široké moře a čekat, až ji někdo zachrání.“
Toto je příběh vyprávěný po nesčetné množství generací. Příběh, který se předává z rodiče na dítě.
Kunisaki Yukito je chudý cestovatel. Pátrá po světě a hledá dívku s křídly, o které mu vyprávěla matka, než zemřela, protože je odhodlaný ji zachránit od kletby. Na své cestě dorazí do jednoho malého městečka, kde potkává plno zajímavých dívek.
První z nich je Misuzu, krásné blonďaté děvče, které ho zachrání a dokonce mu nabídne střechu nad hlavou, kde bydlí také její mamka. Další z dívek je Kano, veselá osůbka, která věří v magii a kouzla a všude chodí se svým věrný pejskem Potato. Další dívky jsou Minagi a Michiru. Minagi a Michiru jsou svoje opaky, Minagi je chytrá, zvládá všechno a má tichou povahu, zatímco Michiru je nešikovná a opravdu hlasitá.
Yukito se rozhodne ve městě chvíli zůstat, proto si najde brigádu a navíc dává pozor na Misuzu, což byla podmínka od její mamky za poskytnutí obytování. Jednou mu však Misuzu prozradí, že má poslední dobou sny. Sny, ve kterých jako dívka létá; kde jsou mraky místo nad ní, pod jejíma nohama. Smutné sny, kde sama z dálky pozoruje moře. A pak dodá, že ta dívka v obloze je určitě její druhé já.

První část anime se zaměřuje hlavně na ostatní dívky. V druhé se příběh celý převrátí, zamotá a hlavní postavy jsou pak Misuzu a její matka.

air

Animace:
Velké plus je tady rozhodně kresba. Krajina i obloha jsou nádherně provedeny na to, že se jedná o dílo z roku 2005. Postavy jsou taktéž zpracovány obdivuhodně. Prostě to dává kouzelný dojem, jak vidíte třeba tady na obrázku :)

Postavy:
Charaktery postav jsou zajímavé. Žádný nezabíhá do nemožných extrémů a reakce působí celkem realisticky. Na druhou stranu (částečně i díky podobné kresbě) dávají všechny postavy podobnou auru.

Hudba:
K hudbě není nic, co by se dalo vytknout. Opening i ending jsou nádherné písně, které dokonale sedí k anime samotnému. OSTy výborně vykreslují atmosféru.

Opening:

Ending:

Náhodný OST :D :

 

Závěr:
Příběhově jsou menší nedostatky. Rozhodně je „propracovanější“, než ostatní anime podle novel od Key a příběh je opravdu silný. Ale člověk by řekl, že na to, kolik věcí se tam děje, je 12 epizod opravdu málo, díky čemuž působí dost chaoticky. Právě tento příběh u některých lidí způsobí odpor, ale mě například se vážně zamlouval (až na ten pocit, že mi něco chybí do doplnění skládačky) Alespoň se nemusíte bát, že by se to nějak táhlo :D Podle mého je mnohem emocionálnější než Kanon, Clannad i Angel Beats, ale u tohoto anime nemáte takové zábavné chvilky, abyste se mohli i trochu odreagovat, ale víceméně se celou dobu táhne v tragickém duchu a vám už od začátku je jasné, že potečou slzy. Nápad pro toho anime (hlavní zápletka) je opravdu zajímavá, ale s přebytkem informací to holt ztrácí na dokonalosti. Kresba je opravdu krásná a hudba lahodí uchu.

Ve výsledku jsem anime hodnotila 8/10, protože je vážně chytré a originální. Kdo neviděl, doporučuji se podívat :) Určitě si ho taky zamilujete!

Tady se můžete kouknout na současné světové hodnocení tohoto anime (vpravo nahoře je Ranked a číslo) MAL – Air (Ale Air je dost podceňováno a shazováno)